WAGO I/O

Nieustanny rozwój technologiczny wprowadza do naszego życia kolejne urządzenia i systemy elektroniczne oraz teleinformatyczne, bez których po pewnym czasie nie wyobrażamy sobie życia. Nie omija on również budownictwa. Na rynku z roku na rok pojawiają się nowoczesne systemy sterowania i nadzoru instalacjami domowymi. Charakteryzują się one zazwyczaj ograniczoną funkcjonalnością, pozwalając na sterowanie konkretnymi instalacjami i nie oferują zazwyczaj możliwości wymiany informacji z innymi systemami. Chcą uniknąć tego typu ograniczeń, warto przyjąć się bliżej możliwościom oferowanym przez sterowniki modułowe firmy WAGO.

Choć sterowniki PLC kojarzone są zazwyczaj z przemysłem, to jednak możliwości produktów WAGO pozwalają na zastosowanie ich jako centralnej jednostki sterowania domem. Głównymi ich zaletami są m.in.:

 • Modułowość  –  szeroka gama modułów umożliwia dostosowanie produktu do naszych potrzeb.
 • Wydajność  – przetwarzanie nawet obszernego programu trwa ułamek sekundy. Dodatkowo możemy nadać priorytet ważniejszym procesom.
 • Pamięć – umożliwia zaprogramowanie bardzo rozwiniętej automatyki dla dużego domu
 • W pełni programowalne – możliwość zaprogramowania praktycznie każdego procesu automatyki.
 • WebServer – możliwość wizualizacji układu z możliwości zdalnego sterowania. (dotyczy sterowników wyposażonych w port ETHERNET)


No dobrze, ale co da nam zastosowanie takiego sterownika w domu? Jaka jest jego funkcjonalność? Czy może zastąpić system KNX lub DALI? I czy będzie się to opłacać? Aby zobrazować możliwości tych sterowników rozpatrzmy je na przykładzie domu który m zamierzamy zastosować:

 • Sterowanie oświetleniem
 • Sterowanie roletami
 • Sterowanie ogrzewaniem
 • Sterowanie kotłownią
 • Alarm antywłamaniowy
 • Czujniki gazów, zalania, itp.
 • Wizualizację oraz zdalne sterowanie.

Chcąc wdrożyć takie rozwiązania w swoim domu, ludzie zazwyczaj skłaniają się ku systemowi KNX, uzupełniając go o system napadowy, ewentualnie sterowanie oświetlenie przy użyciu magistrali DALI. Zdalne sterowanie oraz wizualizacja sprowadza się do kilku najistotniejszych komunikatów otrzymywanych poprzez SMS. Problemem staje się również integracja. Wymiana danych między systemami i jest ograniczona występuje problem programowania zdarzeń obejmujących wszystkie w/w obszary automatyki.

Stosując sterownik programowalny jako centralną jednostkę zarządzającą zwiększamy możliwości automatyki. Wszystkie zadania przejmuje sterownik wraz z modułami. Każde urządzenie podłączamy do odpowiedniego modułu jak urządzenia peryferyjne do komputera. Przy odpowiednim nakładzie pracy inżyniera, możliwe staje się dowolne programowanie zdarzeń i skomplikowanych zależności między czujnikami, a urządzeniami. Dzięki temu możliwe jest osiągniecie rozwiązań oferowanych przez KNX, DALI oraz systemy SSWiN. Jedynym minusem tego rozwiązania staje się potrzeba ułożenia osobnego przewodu od sterownika do każdego przycisku czy czujnika. Jest to jednak bardziej korzystne finansowo niż stosowanie  urządzeń KNX . Na szczęście dla zwolenników rozwiązań magistralnych, firma WAGO pozostawia możliwość pełnej integracji z systemami KNX, DALI oraz EnOcean przy pomocy modułów i specjalnych sterowników.

Jako że sterowniki pozbawiony jest wejść i wyjść musimy je osobno dokupić. Interesujący nas układ budujemy jak z „klocków” dobierając kolejne moduły. Do dyspozycji mamy szeroką gamę wejść, wyjść i modułów specjalnych, obejmujących między innymi:

 • Wejścia/Wyjścia cyfrowe (w ilości 2,4,8 lub 16)
 • Wejścia/Wyjścia analogowe (w ilości 2 lub 4)

Jak widać ilość i typ rozszerzeń jest bardzo duża. Nie powinno być zatem z optymalnym dobraniem potrzebnych nam modułów.

Jeżeli zdecydujemy się na sterownik Ethernetowy, dostaniemy również możliwość wizualizacji naszego układu.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest ich modułowość. Szeroki asortyment rozszerzeń umożliwia złożenie produktu maksymalnie dopasowanego do naszych potrzeb. Dzięki czemu nie płacimy za niepotrzebne na mam funkcje, mamy możliwość integracji z innymi systemami (KNX, DALI, EnOcean) oraz późniejszej rozbudowy o kolejne funkcje.  Sterowniki te oferują dużą swobodność programistyczną co pozwala inżynierom na  zaprogramowanie nawet bardzo rozwiniętej automatyki dużego domu. Nie ma przy tym obawy, że wpłynie to na zauważalną szybkość reagowania systemu. Część sterowników WAGO posiada również możliwość wpięcia do sieci LAN i stworzenie wizualizacji domu z możliwością sterowania obsługiwanymi urządzeniami bezpośrednio przez przeglądarkę internetową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>